Xen & Kvm

XEN hypervisor

Xen hipervizor kao platforma ima dva dijela -hipervizor koji se brine za sve osnovne funkcije (upravljanje CPU i memorijskim resursima, scheduling virtualnih mašina itd.) i jednu posebnu virtualnu mašinu koja se zove Domain0 (dom0) koja ima direktan pristup hardveru, upravljačkim programima i kompletnom procesu upravljanja drugim virtualnim mašinama.

KVM hypervisor

Kernel-based Virtual Machine (KVM) je druga, novija generacija virtualizacijske tehnologije pod open-source operacijskim sustavima. Implementacija KVM-a je potpuno drugačija od Xen-a, pošto je KVM zapravo kernel modul koji pretvara Linux kernel u bare-metal

XEN vs KVM

Dva su vrlo bitna detalja zbog kojih je arhitektura KVM-a bolja od arhitekture Xen hipervizora
1. KVM je napravljen nakon što su Intel i AMD napravili procesore koji imaju hardverski podržanu virtualizaciju (hardware assisted virtualization, Intel VT-x, AMD-V). Stoga KVM nužno treba ovakve procesore da bi mogao raditi. Također, kako su u vrijeme kada je završen rad na KVM-u 64-bitni procesori već bili standard na PC platformi, KVM traži 64-bitni operacijski sustav kako bi radio što je zapravo i logično -nema nikakvog smisla koristiti virtualizaciju na 32-bitnom operacijskom sustavu zbog ograničenosti memorijskog adresiranja navedenih operacijskih sustava.
2. KVM ne pokušava “izmišljati toplu vodu” i koristi sve već postojeće metode koje posjeduje Linux kernel -upravljanje memorijom, procesima, ulazno/izlaznim operacijama, sigurnosnim postavkama i sl. Sve su to metode koje već postoje u Linux operacijskim sustavima i KVM ih koristi kao postojeće elemente.

Konfiguracija

Za početak, potrebno je poinstalirati potrebne pakete. Pokrenite slijedeće komande:
yum –y install qemu-kvm qemu-img virt-manager libvirt*
yum –y groupinstall virtualization-client virtualization-platform virtualization-tools
chkconfig libvirtd on; service libvirtd start
Kao root korisnik, pokrenite komandu:
virsh net-start default