Razlike između SCSI, ATA, SAS i SATA

Tijekom godina najproširenije sučelje je bilo Paralel ATA. Da bi ne dugo zatim nakon pojave interneta i potražnje za većim bandwithom PATA i SCSI standardi postali ne dovoljno učinkoviti u pogledu brzine i felksibilnosti. Paralelno sučelje je omogućivalo paralelan prijenos podataka tj. slalo je više bitova istovremeno. Skoro sva osobna računala dolaze sa barem jednim paralelni sučeljem na koje se mogu spojit HDD, CDROM te slični uređaji.
SCSI – small computer system interface
je standard za paralelno sučelje koji korsite Apple računala, PC i drugi Unix sistemi za priključivanje preiferija kao što su diskovi i printeri na računalo. SCSI pruža prijenos podatka brzinom od 80 MB / s. Nadalje na jedan SCSI port se može priključitit više uređaja, tako da SCSI možemo promatrati kao I/O sabirnicu umjesto običnog sučelja.
ATA – još poznat kao IDE
je disk implementacija koja ima integriran kontroler na samom disku. ATA se koristi za povezivanje tvrdih diskova, CD-ROM pogona i sličnih uređaja, te podržava 8/16-bit sučelje koje podržava transfer do 8.3MB / s za ATA-2 i do 100MB / s ATA-6 Standardom.
Dakle, kakve veze paralelno sučelje ima s SAS (Serial Attached SCSI ) i SATA (Serial ATA)?
Pa ima puno, zato što se zbog limitacija u arhikteturi paralelnih sučelja stvorila potreba za razvijanje serijske tehnologije poput SAS i SATA.  Nasuprot paralelnog toka podataka, podaci se prenose serijski, tako što se u jednom prijenosu više bitova zamota u pakete te se tako prenose, to im omogućuje veću brzinu prijenos od paralelne tehnologije.
Serial Attached SCSI (SAS)
SAS ili serijski priključen SCSI je nasljednik pralelno priključenog SCSI koji je point-to-point vezan sa serijskim perifernim sučeljem u kojem su kontroleri povezani direktno s diskovima. SAS je napredniji od običnog SCSI zato što omogćava istovremeno spajanje više uređaja (do 128) različitog tipa i veličina sa tanjim i dužim kablovima. Komunicira pomoću full-duplex signala te podržava prijenos podatka od 3.0 GB / s. I jos k tome SAS diskovi mogu biti hot-plugged
Serial ATA (SATA)
Još poznat kao SATA je nasljednik paralelnog ATA diskovnog sučelja. SATA je povezan serijskom vezom – jedan kabal s najmanje četiri žice za uspostavljanje point-to-point veze između uređaja. Brzina prijenosa za SATA diskove počinje od 150 MB/s.
SATA proširuje mogućnosti ATA sučelja i nudi početnu brzinu prijenosa od 150 MB / s i nakon godina razvoja, postaje mainstream za diskovna sušelja. Dok je na drugu stranu nasljednik SCSI sučelja SAS koji postiže brzine od 3 GB / s.
SAS uredađji mogu komunicirat sa SATA i SCSI uređajima (utori na SAS uređajima su identični onima na SATA uređajima). Ključna razlika izmedu SCSI i SAS uređaja je ta što SAS ima dva priključka za prijenos podataka, sto povečava sigurnost. Jer ako jedan priključak zakaže još uvijek postoji komunikacija na drugom priključku.
thx to Maki (Bug forum)

Hellfire rings & Infernal Machines tutorial

Infernal machine je uređaj koji kada napravimo može otvoriti portal u drugi “svijet” gdje se borimo protiv Ubera 🙂
Da bi napravili Infernal Machine za početak nam treba blacksmith plan koji dropa u ACT-u 4 – Silver Spire lvl 1. Kasnije za craftanje treba farmati ključeve:

  • Key of Destruction – Act 1, Fields of Mistery
  • Key of Hate – Act 2, Dahlgur Oasis
  • Key of Terror – Act 3, Stonefort

*Kada u sred igre znate npr. da vam fali Key of Hate, ali se ne sjećate u kojem Actu to farmate zapamtite da su poredani i po abecedi
*Da bi dobili drop morate imate 5 stackova Nephalem Valor buffa. (i za key i za dijelove za prsten)

Što je veći Monster Power level veća je šansa da će key dropat. Kažu da je na MP 10 100% šansa. (još sam preslab da bi igrao na MP10)

Kada napravite portal mašina nestaje te morate opet framati ključeve za novu mašinu.

Act 1 Keywarden je lagan. Puca tri fireballa, jailer i molten.
Act 2 Keywarden je težak ako ste ranged. Stvori oko sebe “balon” koji jako usporava vaše ranged speelove i pošto se stalno pomiće skoro ga nikad ne pogode.
Act 3 Keywarden se teleportira i periodično baca kišu leševa koju je relativno lagano izbjeć jer se na podu prvo prikaže bijeli led.
Act4 Keywarden vam smanjuje heal za 75%. Treba pazit da se ne stoji u vatri. Sve u svemu, od ovog zadnjeg trebamo samo jedan plan koji naučimo kod blacksmitha i nakon toga samo farmamo ključeve.

Kako i gdje otvoriti portal

Jednom kada sve skupite i napravite Infernal Machine morate napraviti igru Act1 – zadnji quest “Return to New Tristam”. Otiđite do healera i udarite po vratima iza njega. Uđete kroz vrata i kad ste unutra right klik na mašinu u vašem inventoriju.

Uberi

  • Uber Ghom & Rakanoth – The Realm of Chaos
    Prvo ubijete Ghoma – zbog dima koji ostavlja po cijeloj prostoriji. Droapju Devil’s Fang dio za prsten.
  • Uber Siegebreaker & Zoltun Kulle – The Realm of Turmoil
    Probajte izbjegavati charge od Siegebreakera i ubijajte Zoltana. Dropaju Vengeful Eye dio za prsten.
  • Uber Skeleton King & Maghda – The Realm of Discord
    Ubijete prvo Skeletona, izbjegavajte one muhe od Maghde. Dropaju Writhing Spine dio za prsten.

 

Plan za prsten kupujete od NPC-a u ACTu 2 pokraj portala u gradu. Plan košta 2 000 000 golda. Možete birati koji vam je glavi stats za ring – Dexterity, Strenght, Intelligence ili Vitality. Da bi napravili prsten trebaju vam sva 3 dijela i 50 000 golda.